Kayısopran Köyü'nde Tarihi Eser- Ezan Taşı

Eskiden Elektriğin olmadığı dönemlerde Ezan-ı Muhammedi Yüksek bir taşa çıkarak okunur, kutsal davet gerçekleştirilirdi. Kayısopran Köyü Camii Önünde de bir ezan taşı var ancak diğerlerinden farklı...
Kayısopran Köyü Aşağı Mahalle Camii Önünde bulunan bir taş dikkatimizi çekti. Üzerinde Latince olduğunu tahmin ettiğimiz yazılar var. Acaba nereden geldi, tarihi bir değeri var mıdır ? diye sorgulamaya başladık. Hemen büyüklerimize danıştık, Bu taşın Ezan Taşı olduğu, eski dönemlerde üzerine çıkılarak ezan okunduğunu söylediler. Anladığımız kadarıyla O dönemlerde sadece üzerinde Ezan okunan bir taştan ibaretti.

Acaba bizden önce kimsenin dikkatini çekmemiş mi diye düşünürken , bilgisine başvurduğumuz bir kayısopranlı bizlere ; '' Bundan yaklaşık en az 30 yıl önce köyümüze arkeologlar geldi, Ezan taşı üzerinde incelemeler yaptılar. Bilindiği üzere bölgemiz, Anadolunun Türkleştirilmesinden önce yani Selçuklular döneminden önce Bizans hakimiyetinde idi. İşte o dönemlere ışık tuttuğunu tahmin ettiğimiz bu taşın aslında bir anıt heykel olduğu, bu bölgede o tarihlerde yaşamış ve bölgeye faydalı hizmetlerinden dolayı heykeli dikilmiş bir şahıs hakkında bilgilerin olduğu '' bilgisini aktardı.
Büyüklerimizden aslında bu taşın çok daha büyük olduğu, büyük bir kısmının toprak altında kaldığı bilgisine ulaştık.
 Kayısopran Köyümüzün tanıtımına katkısı olur diye düşünerek bu Taş Görüntülerini Kültür Bakanlığına ilettik. Kültür Bakanlığı, konunun Türk Tarih Kurumu' nun ilgi alanına girdiğini belirten bir cevap gönderdi. Türk Tarih Kurumu'na da gerekli yazışmaları yapsak da henüz somut bir sonuç elde edemedik.

 ARŞİV (10 NİSAN 2012)
 

Tarih: 16.05.2020

 

 

YORUMLAR

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yorum Ekle

BİZİ TAKİP EDİN